Friend,
This is a market full of branding.
Let us understand it in simple words. Forget the market for a while and consider an example.
The image given below is of a samosa seller in our area.
Here you will get hot and deep fried samosas for just 5-6 rupees. That too with chutney or chole.
Yes, if you buy chole twice then you may have to spend 2 rupees extra.
That is, if you buy 2 samosas twice and eat them then the total cost from your pocket will be (6*2)+2= 14 rupees.
There is nothing to worry about because I have been eating samosas here since I was a child. I have never fallen ill due to hygiene.
Now let's come to the price of this samosa in a restaurant:
When I went to Big Basket to order, I saw that the price of 8 pieces of samosa is 216 rupees and that too with a discount of 19 rupees.
That means the price of 1 samosa is about 27 rupees.
There is no doubt that people order it. Because they do, that is why it is being sold so much online.
Most of the moving average trainers teach by booking rooms in big hotels and giving the learners the pleasure of AC. Due to which the price of learning moving average increases from 6 to 27 like samosa.
I hope you got the appropriate answer.
Thank you
0 Comments